Güncel

Alp, TYF Atatürk Kupasında, ilk kez yarıştığı Laser Standart sınıfında ikinci oldu

Türkiye Yelken Federasyonunun Bodrum’da düzenlediği Atatürk Kupası, Alp’in  Laser Standart sınıfındaki ilk yarışı olma özelliğine sahipti. Artık o, bir olimpik sınıf sporcusuydu. 5 günlük hızlandırılmış bir antreman döneminin ardından katıldığı bu ilk yarışa bir iddiadan daha çok, acemilik döneminin keyfi ve heyecanı hakimdi. Alp, ilk gün iptal edilen yarışı avantaja çevirdi ve denizde kalarak antreman yaptı. Karada iki saat bekledikten sonra denize çıktığı ikinci günde 2’ncilik ve 5’incilik skorları ile karaya döndü. Genelde 3. olarak başladığı üçüncü günün ilk yarışında yüksek havaya rağmen son derece güzel bir mücadele ile 3’üncülük ve sonrasında 2’ncilik elde etti.

Rahat bir şekilde yarıştığı TYF Atatürk Kupasının dördüncü gününde Laser Standart sınıfında genelde ikinciliğe yükseldi.  Beşinci gün de bu başarısını korudu ve ilk kez yarıştığı tecrübeli rakipleri geride bırakarak podyuma çıktı.

Alp, 50. Balkan Şampiyonasında Laser Radial sınıfında ikinci oldu

Tekirdağ’da düzenlenen  50. Balkan Şampiyonası Radial sınıfındaki son ve en iyi yarışlarından biri oldu genç sporcunun. Standart sınıfına geçmeden önce jübile yapar gibi pozitif bir ruh hali ile katıldığı bu yarış, sporcumuzun moralini yükselttiği için skorları da olumlu etkilendi. Dört gün süren yarışlarda üçüncü gün hava muhalefeti nedeniyle yarışlar yapılamadı. Dördüncü güne gelindiğinde erkeklerde Balkan 3’üncülüğünü koruyordu. Alp, Balkan Şampiyonasının son gününde Balkan 2’ncisi olarak Radial sınıfında kendisine ve ülkesine yakışır bir final yaptı ve bayrağımızı İstiklal Marşımız eşliğinde göndere çektirerek tüm katılımcılara ve izleyenlere tarifi imkansız bir gurur yaşattı.

Alp, Laser Radial Büyükler Dünya Şampiyonasında mücadele etti

Gençlerde istediği gibi yarışamayan Alp, bu yarış bittikten iki gün sonra Laser Radial Büyükler Dünya Şampiyonasına katıldı. Üst üste gelen bu iki yarış onun için her açıdan zorlayıcı geçecekti. Yine Medemblik’te organize edilen Büyükler yarışının kendisi için büyük bir tecrübe olacağına inanıyordu. Öyle de oldu. 38. bitirdiği ilk yarışta bir sarı bayrak gördü. Sonrasında ise yaptığı bir kural hatası ile atılamaz ceza puanı DNE aldı. Bu gelişmeler genç sporcunun hevesini kırsa da hırsını keşfetmesine neden oldu. Yarış boyunca yanında olan anne ve babasının iknaları sonucu kaldığı yerden mücadeleye devam etti ve üçüncü gün fodepar olduğu bir yarışın ardından dördüncü gün 14’üncülük gibi iyi bir derece elde etti. Devam kararı almıştı ve yarışı ne olursa olsun bitirecekti. Sporcumuz, dünyanın en iyi yelkencileri ile yarıştığı  Laser Radial Büyükler Dünya Şampiyonası’nı, 49. olarak tamamladı.